Bininci Kat - Katharine McGee | Kitap Yorumu

by - Mayıs 28, 2017

 

Yine yurtdışında çıktığında olay olan ve biz meraktan çatlarken dex'in bizi hiç bekletmeden çevirip mutlu ettiği bir kitap daha. Aslına bakarsanız özellikle güncel kitaplara artık beklentimi düşük tutarak başlıyorum çünkü sonra bazen hayal kırıklığına uğruyorum. Bininci Kat bu açıdan benim için süpriz oldu. Bu kadar saracağını ve elimden düşüremeyecek hale getireceğini hiç tahmin etmemiştim.

Yıl 2118, yer New York. Central Park'ın üstüne bin katlı bir kule dikilmiş ve bütün şehir bu binada yaşıyor. Herkesin aynı binada yaşaması farklılıkları ortadan kaldırmamış hayır, tam tersine insanlar sosyal ve ekonomik statülerine göre daha yüksek veya daha alçak katlarda yaşadığından daha çok belirginleştirmiş. Binbir türlü teknolojik gelişmeyle her şey daha kolay ve zahmetsiz hale gelmiş, tabi karşılayabilecek kadar zenginseniz. Hikaye aslında kitabın sonuyla başlıyor. 25 yıldır ilk defa bir kız kulenin tepesinden düşüyor. Kızın kim olduğunu bilmiyoruz, oraya nasıl çıktığını bilmiyoruz ve 4 kmlik düşüşüne neyin sebep olduğunu bilmiyoruz. Sonrasında 2 ay geriye gidiyoruz ve karakterlerimizle burada tanışıyoruz. Çoklu perspektifle yazılan kitapta her biri kulenin farklı katlarında oturan Avery, Leda, Eris, Watt ve Rylin'in hikayeleri kitap ilerlerikçe kesişiyor, birbirine dolandıkça dolanıyor ve gittikçe her şey daha da karmaşıklaşıyor. Bu arada da kitaptan dolup taşan drama ve entrika insanı kitaba inanılmaz derecede bağlıyor.


Benim ilgimi çeken bir diğer şeyse yazarın çizdiği o fütüristik tablo bana çok da uzak görünmedi. Gerçekten göze takılan bir lensin telefon işlevi görmesi, yere döşenen bir çeşit manyetikle havada giden araçlar, hologram televizyonlar bana hiç de uçuk gelmedi. 100 yıl öncesiyle bugünü kıyaslarsak 100 yıl sonrası bunların hepsi olası görünüyor ve bu açıdan da kitap beni oldukça etkiledi.

Sonuç olarak çerezlik diyebileceğim, konusu orjinal ve eğlenceli, sizi bağlayıp bırakmayacak ve 500 küsür sayfa olmasına rağmen bir solukta bitebilecek bir kitap. Biraz kafa dağıtıp eğlenceli vakit geçirmek için birebir. İkinci kitabı The Dazzling Heights'ı sabırsızlıkla bekliyorum ve kapağı da muazzam olmuş, mutlaka bakın derim.

You May Also Like

0 yorum