Bülbül - Kristin Hannah | Kitap Yorumu

by - Mayıs 24, 2017

“Bu uzun hayatımda tek bir şey öğrendiysem o da şudur: Aşkta kim olmak istediğimizi, savaştaysa kim olduğumuzu keşfederiz.” 

Bülbül, görüldüğünün aksine bir tarihi aşk romanı değil. İçinde aşk var tabii ama kitap bundan çok daha fazlası. Nazilerin Fransa’yı işgalinin ve bu durumun geri kalanlar, kadınlar, çocuklar, eşler, dullar için ne ifade ettiğinin harika bir yansıması. Savaş her zaman erkeklere özgülenen bir olgu gibi duruyor değil mi? İşte bu da savaşın sivil cephesinin anlatılmayan hikâyesi.

Kitap hayatta kalma şekilleri birbirinden çok farklı iki kız kardeş üzerinden ilerliyor; Isabelle ve Viann. Viann büyük kardeş. Başınabuyruk bir kız kardeş, evinde konaklayan bir nazi ve açlıktan ölmemesini sağlaması gereken küçük kızı dertlerinden sadece bazıları. Isabelle ise sık sık cesurluk ve aptallık arasında gidip gelen fevri ve uç bir karakter. Kitapta beni en çok etkileyen şeylerden biri karakterlerin gelişimi oldu. Sadece Isabelle’in kitabın başlarındaki naif, genç kızdan daha bilge ve daha güçlü bir karaktere dönüşmesi değil, aynı zamanda savaş çocuklarının haddinden hızlı gerçekleşen ve zorunlu büyüyüp olgunlaşması da çok etkileyiciydi.


"Isabelle teyze silik olmaktansa cesur olmanin daha iyi olduğunu söylüyor. Eğer bir uçurumdan atlarsan ölmeden önce uçarmışsın."
Bu kitapta Nazilerin korkuya dayalı yönetiminde manipüle edilen ve istemedikleri şeylere zorlanan, haksız ithamlarla haksız cezalar çeken, teslim olmuş bir ülkede deli gibi özgürlüğü için savaşmak isteyen ve hatta hain, terörist damgası yiyecek ve bunu hayatıyla ödeyecek olsa bile gizli gizli yapan kadınlar var. Kahramanlığın farklı tonlarını görmek istiyorsanız, mutlaka okumalısınız.

Ve kitabın en sevdiğim alıntısıyla bitiriyorum yorumumu;
"Hikayeleri erkekler anlatır. Kadınlar hayatlarına devam eder. Bu bizim için bir gölge savaştı. Bittiğinde bizim için törenler düzenlenmedi, bize madalyalar verilmedi, adımız tarih kitaplarında geçmedi. Savaş sırasında yapmamız gerekeni yaptık ve bittiğinde parçaları bir araya getirip hayatımızı yeniden kurduk."

You May Also Like

0 yorum