Doppler - Erland Loe | Kitap Yorumu

by - Mayıs 31, 2017"Uyku tulumumun içine iyice gömülüp ağzını bağlıyorum, böylelikle dünyanın geri kalanıyla aramda sanki bir kovuk oluşuyor. Ne ben dışarıya çıkabilirim ne de dünya içeri girebilir; orada öylece bir çocuk gibi çıt çıkarmadan yatıp hiçbir şey yokmuş gibi davranıyorum"

Doppler Norveçli yazar Erland Loe tarafından kaleme alınmış komik, eğlenceli ve aynı zamanda satirik bir eser. Yüzünüzü güldürürken bir yandan da ince ince düşündürüyor ve bittikten sonra ağızda tatlı-acı bir tat bırakıyor.

Andreas Doppler bütün hayatı boyunca her alanda başarılı olmuş ve sonunda yine başarı tarafından tüketildiğini düşünen bir adam. Modern hayatın koşuşturmacalarından ve tüketici yaşam tarzından sıkılmış olan Doppler bir gün evini, işini, her şeyini bırakıp ormanda yaşamaya karar veriyor. Tabii siz bunu ormanda bisiklete binerken düşüp kafasını vurmasına da verebilirsiniz, bir aydınlanış olarak da görebilirsiniz. O andan itibaren kahramanımızın amacı, sürekli gerekli-gereksiz bir şeyler yapma peşinde koşturan insanlara tepki olarak dünyada en çok hiçbir şey yapmayan insan olmak. Bir gün Doppler karnını doyurmak için bir geyik avlamak zorunda kalıyor. Geyik dişi çıkıyor ve yavrusu Doppler'ın peşini bir türlü bırakmıyor. Adını Bongo koyduğu yavru geyiği bir nevi evlatlık edinen Doppler'ın hepinize bir adet geyik sahibi olma isteği verecek serüveni başlıyor."Artık böyle.İnsanlar çevrelerine duvar örüp birbirlerinden korkar hale geldiler."

Doppler ile Bongo'nun sohbetleri kitapta en sevdiğim yerler olabilir. Tabii sohbet dediysem tahmin edebilirsiniz ki konuşan taraf genellikle Doppler oluyor. Ama emin olun Doppler karşısındaki bir geyik bile olsa her konu hakkında oldukça ikna edici konuşabiliyor. Zaten Doppler de karşısında cevap vermeyen biriyle konuşmaktan gayet memnun. Doppler'in bazen kendine yastık olarak kullandığı, bazen Bongo ne kadar pek beceremese de birlikte oyun oynamaya çalıştığı, bazen de suç ortağı yaptığı Bongo'nun da onun yanından ayrılmaya niyeti yok zaten.

Ben bu kitabı gözüm kapalı herkese tavsiye ederim. Hem bu kadar basit dilli, akıcı ve eğlenceli hem de oldukça ciddi konulara değinen çok fazla kitapla karşılaşmıyoruz. Kitap hakkında uyaracağım tek konu dili bazen argoya da kaçıyor ve bu tarz kelimeler sizi rahatsız ediyorsa okumamalısınız. Çok çok çok beğendim ve bu kitap bana temiz hava, taze soluk gibi geldi. Ayrıca ben de bir yavru geyik istiyorum.

You May Also Like

0 yorum