Haritalı Kitaplar ve En Sevdiğim Kurgusal Evrenler

by - Mayıs 30, 2017

Neden bilmiyorum ama haritalı kitapları ayrı bir seviyorum. Kitabın geçtiği yeri daha rahat kavramamı ve gözümde daha iyi canlandırmamı sağladıklarından olabilir. Çünkü sanki böyle kendimi daha çok o dünyanın içindeymişim gibi hissedebiliyorum. Yapacağım liste belirli bir sıraya göre olmayacak. Hangi birini daha çok sevdiğimi seçip asla sıralayamam. Her biri beni sarmalayıp içine almış ve bir nebze gerçek hayattan soğutmuş bu dünyaları sıralamaya başlayayım o zaman.

1. Game Of Thrones Evreni - WesterosGame of Thrones hem dizisine hem kitaplarına hayran olduğum bir seri. Daha başlar başlamaz "Bu ana karakter yaa, afişlerde bunun resmi vardı. Ölmez bu zaten canım." dediğim karakterlerin çatur çutur ölmesiyle şaşkınlıktan kalakaldığımda bağlamıştı beni. George R. R. Martin'in önceki hayatında seri katil olduğuna neredeyse inancım tam olsa da bu hayatında kesinlikle dahi olduğuna eminim.

2. Yüzüklerin Efendisi Evreni - Orta DünyaElf gözlerin neler görüyor Legolas?? İnanılmaz detaylı, inanılmaz zengin ve değeri asla tartışılamayacak kadar büyük bir dünya daha. Adam öyle güzel tasvir ediyor ki romandaki yerleri, sanırsınız gerçekten gitmiş, görmüş, yaşamış. Bir kez içine girdiniz mi Hobbit olsun, Lotr olsun Orta Dünya külliyatında ne var ne yoksa sömürüp okumak istiyorsunuz. Kısa bir süre boyunca kendimi elf sandığım doğrudur.

3. Wizarding World - Hogwarts

Bu sayılır mı emin değilim, Biliyorsunuz ki Harry Potter bizim dünyamızdaki belirli yerlerdeki büyücülük okullarında geçiyor. Yine de Wizarding World ve Hogwarts'ı listeme eklemek istedim. Sonuçta bildiğimiz dünyanın içinde olsa da mugglelar okulların yerini bilmiyor. Biz biliyoruz tabii, şşş. Slytherin and proud.

4. Prythian ve ErileaBiraz daha güncele geliyorum. Prythian ve Erilea'yı birlikte koymak istedim çünkü Sarah J. Maas'a göre Acotar ve Throne of Glass serisi aynı evrende geçiyormuş. Cam Şato'nun henüz sadece ilk kitabını okudum ama Acotar serisinin kalbimdeki yerini biliyor olmalısınız. Son zamanların en iyi fantastik kurgularından biri bence. Hatta tam bu yazıyı yazdığım sıralarda serinin sonuncu kitabı A Court of Wings and Ruin'i okuyorum. Öyle bir bağımlılık yapıyor ki daha önce hiç bir kitabın çevrilmesini bekleyemeyip ingilizcesini sipariş ettiğim olmamıştı. Sarah J. Maas yaptırdı işte. Tabii ki Gece Sarayı'ndanım, hem de ilk kitaptan beri.😉
 "To the stars who listen and dreams that are answered."

5. Grisha Evreni - RavkaLeigh Bardugo'nun bu evrende geçen iki serisi var; Kargalar Meclisi Serisi ve Grisha Serisi. Kargalar Meclisi'ne yaptığım yorumu okuduysanız zaten biliyorsunuz ki kendisine bayılıyorum. Sahte Krallık için heyecanım had safhada. Grisha üçlemesini ise henüz okumadım çünkü bende ikinci kitabı eksik ama onu da alır almaz okuyacağım çünkü bu evreni aşırı özledim. Avatar: Son Hava Bükücü havası veriyor bana Grishalar ki o da en sevdiğim çizgi dizilerden biridir. Okuyanlar varsa ben cellat olmak isterdim, siz?

6. EretzDuman ve Kemiğin Kızı üçlemesi aslında hem dünyamızda hem de Eretz'de geçiyor. Bu iki dünya arasındaki yırtıklar geçit olarak kullanılabiliyor. Laini Taylor'ın kalemine ve hayal gücüne hayranım. İnanılmaz orjinal konusu olan bu serinin genç-yetişkin türü olmasına rağmen karanlık anlatımına ve verdiği ciddi mesajlara da hayranım. Tabii Eretz'de yaşamak ister miydim? Haha hayır, hayır, hayır, ben güvenli koltuğumda oturup hakkında okumayı tercih ederim. Belki de bu listede bulunmak istemeyeceğim tek yerdir. Kitapları okumadıysanız ve merak ediyorsanız instagram hesabımda yorumları olmakla beraber çok yakında bloga da gireceğim.

7. Star Wars Evreni - The GalaxyStar Wars'un asıl olayı filmler tabii biliyorum ama kitapları ve çizgi romanları da olduğu için bu listeye eklememde bir sakınca görmüyorum. Bu evreni ne kadar sevdiğimi telefonumun zil sesinden bile anlayabilirsiniz. Evet telefonum Imperial March ile çalıyor. O kadar seviyorum ki bazen biraz daha dinlemek için telefonu geç açtığım oluyor. Bizim ailede force güçlü tabii, ben de aslında bir Sith leydisiyim ama konumuz bu değil. Uzun zaman önce çok çok uzak bir galakside geçen Star Wars efsanesiyle ilgili her şeyi seviyorum. Kitapları henüz ben de okumadım ama filmlerdeki replikleri artık ezbere bildiğim ve aktörlerle birlikte konuşarak izlediğim doğrudur. Yeni filmlerden pek haz etmesem de Rogue One'da Darth Vader çıktığında heyecanımdan zıplarken sinemada beni zor zaptettikleri de doğrudur. Şimdilik bu liste burada bitiyor. Yenileri aklıma geldikçe bu listeyi güncelleyebilirim veya part 2 hazırlayabilirim tabii. May the force be with you dostlarım.


You May Also Like

0 yorum