Kargalar Meclisi - Leigh Bardugo | Kitap Yorumu

by - Mayıs 25, 2017


Inej ona bir keresinde nasıl düşeceğini öğretmişti. "İşin sırrı, yere serilmemekte," demişti Kaz gülerek. "Hayır, Kaz," demişti Inej, "işin sırrı, tekrar doğrulmakta."

Novella Dinamik tam da bugün bizimle Sahte Krallık'ın basılmış halini paylaşmışken (gözlerinden kalpler fışkıran emoji) Kargalar Meclisi için bir yorum girmenin tam zamanı diye düşündüm. Çünkü hazır ikinci kitap geliyorken hala okumamış olan veya tereddütte olan varsa bir saniye bile düşünmeden okumalı  bu kitabı.

 Öyle bir ekip düşünün ki içinde bir mahkûm, bir keskin nişancı, bir kaçak, bir casus, bir cellat ve ekibin başı olan bir profesyonel hırsızdan oluşuyor. Bir arada olmaları bile tehlikeli olan bu ekip dünyayı daha büyük bir tehlikeden kurtarabilecek tek seçenek.

 Grishalar, jurda parem adındaki bir uyarıcı madde aldıklarında normalde yapamadıkların şeyleri yapma gücüne erişiyorlar. Bu madde grishaların gücünü vücutlarının kaldıramayacağı bir düzeye çıkartıyor ve onları tüketiyor. Bu aynı zamanda grishaları çok büyük bir tehdit haline getiriyor. Ticaret konseyi, bu gelişmeler sonucu Kaz’a bir teklifle geliyor. Jurda paremi icat eden ve üreten bilim adamını kaçırıldığı Buz Sarayı’ndan kurtarmak karşılığında yüklü ama çok yüklü miktarda para.


 Belki Matthias, Beyaz Ada konusunda yanılmıştı. Belki makas Wylan'ın ellerini kıracaktı. Belki Inej başarısız olacaktı. Ya da Nina. Ya da Kaz. Altı kişiyiz ama gelin görün ki bu çılgın planda bin türlü aksilik çıkabilir.

 Beş ayrı perspektiften yazılmış, hikayeye kusursuzca işlenmiş kompleks ve detaylı bir dünyada geçen bu kitap; karanlığın, aksiyon, komedi, dram ve aşkın mükemmel bir harmanı. Grisha dünyasına ayrı bayıldım, karakterlere ayrı bayıldım. Hatta aralarından favorimi bile seçemedim. Zaten kitaba başlarken beklentim uzayda Plüton'a falan ulaşmıştı ve şaşırtıcıdır ki haya kırıklığına uğramadım. Kitap beklentilerimi fazla fazla karşıladı. Ya şu goodreadste gıcık bir Emily varya hepiniz bilirsiniz neredeyse her kitapta yorumu var, işte onun bile 5 yıldız verdiği bir kitap düşünün. O kadar söylüyorum.

Kitabı bir solukta okudum, bittiğindeyse devamı için ağlayacaktım az daha. Serinin ikinci kitabı Crooked Kingdom’ı Novella Dinamik raflara sürdüğü anda üstüne atlayacağım. Uzun zamandır bu kadar doyurucu ve zevk alarak okuduğum bir fantastik evren daha olmamıştı. O kadar beğendim ki bu evrenden iki kitap bana asla yetmeyecek ve muhtemelen Leigh Bardugo'nun aynı evrende geçen ama farklı karakterlerle farklı olay örgülerinin olduğu Grisha serisini de okuyacağım. Bu kitaba galaksideki tüm yıldızları veriyorum. <3 p="">

You May Also Like

0 yorum