Aristo ve Dante Evrenin Sırlarını Keşfediyor - Benjamin Alire Saenz | Kitap Yorumu

by - Haziran 07, 2017


“Dolu ve yağmur durunca sıcak gün bir anda serinlemişti. Tüm dünya sessizliğe bürünmüştü ve sakinleşmişti sanki. Dünya olup öyle hissetmek istiyordum.”

O kadar uzun zamandır bir oturuşta kitap bitirmemiştim ki, bu kitap ilaç gibi geldi. Gençlik, kimlik kaygısı, sevgi, arkadaşlık ve aile hakkında sıcacık bir hikâye.  Aristo -Ari- yalnız olmakla problemi olmayan 15 yaşında bir çocuk. Sakin görünüyor ama içinde bir öfke var. Neye öfkeli olduğunu bilmiyor bazen, bazen de kontrol etmekte güçlük çekiyor. Bir gün yüzme bilmediği halde sadece sırtüstü suyun üzerinde süzülebilmek için havuza gidiyor ve orada Dante’nin ona yüzme öğretmeyi teklif etmesiyle arkadaşlıkları filizleniyor. Tabi ikisinin de bu arkadaşlığın hayatlarını hiç akla gelmeyecek şekillerde değiştireceğinden haberleri yok.

Kitabı Ari’nin ağzından okuyoruz. Ari öyle bir karakter ki zaman zaman sinirlerimi bozsa da aynı zamanda o kadar gerçek hissettiriyor ki sevmekten alıkoyamıyorsunuz kendinizi.  Yaşadığı onca duygu karmaşasının içinde mutlaka herkesin kendinden bir şeyler bulabileceğine eminim. Dante ise hassas ve duygusal, şiir okumayı ve resim yapmayı seviyor. Kendisi bu dünya için fazla iyi diyebileceklerimizden, Dante gibi daha fazla insan olsaydı, dünya çok çok daha güzel bir yer olur diyebileceklerimizden.


“Kötü bir dünyada yaşayıp da o kötülüğün üzerine nasıl bulaşmadığını anlayamıyordum. İnsan birazcık kötü olmadan nasıl yaşayabilirdi? Dante gizemlerle dolu evrende bir başka gizem haline gelmişti.”

Kitabın en sevdiğim yanlarından biri karakter gelişiminin çok başarılı olmasıydı. Ari kitabın başında 15 yaşında ve 15 yaşında gibi konuşuyor, 15 yaşında gibi davranıyor, o şekilde düşünüyor. Kitap ilerledikçe ve Ari büyüdükçe karakterindeki değişimi görebiliyorsunuz. Büyüyor, tecrübe ediniyor ve değişiyor, Dante ile birlikte olgunlaşmalarına adım adım şahit oluyorsunuz. Bir diğer bahsetmek istediğim şey ise aile faktörü. Daha önce ailelerin hikayeye bu kadar dahil olduğu bir kitap daha okumamıştım ve bu iki farklı aileyi çok çok sevdim. Bütün karakterler tamamen birbirlerinden farklıydı ve buna rağmen hep beraber çok güzel harmanlanmışlardı. Bir de Bacaklı var tabii. Kendisi Ari’nin köpeği oluyor ve sanırım favorim olabilir.


Sonuç olarak kitabı çok sevdim. Büyük, aksiyonlu olaylar olmasa da bütün o küçük ama önemli detaylar gerçek hayat gibi hissettirdi bana. Yavaş akan öyküsüne rağmen su gibi akıp gitti ve sadece bir bölüm daha dedikten sonra kaptırıp kitabın kapağını bir duygu seliyle birlikte kaparken buldum kendimi.  Son olarak kitapta LGBT unsurlar olduğunu belirtmeliyim ki bu da bir başka sevme sebebim. Bence okumalısınız, belki siz de evrenin sırlarından bir kaçını da olsa keşfedebilirsiniz.

You May Also Like

0 yorum