Ben Bir Gürgen Dalıyım - Hasan Ali Toptaş | Kitap Yorumu

by - Haziran 12, 2017


“Ak sakallı meşenin de dediği gibi, insanın zalimliğine ağaçlarla kuşlar, böceklerle otlar, hayvanlarla taşlar değil ancak insan karşı koyabilirdi. Dönüp dolaşıp insanda başlıyordu her şey, dönüp dolaşıp insanda bitiyordu.”

Benim bazı belli başlı kitaplarım vardır, ihtiyaç duyduğumda ihtiyacım olanı vereceğini bildiğim için hayatımın farklı dönemlerinde tekrar tekrar okurum bunları. Bu kitabı okuduğumda anladım ki bir yenisi daha eklendi onlara. Aslında bir masal bu. Beşparmak Dağları’nda yaşayan gencecik bir gürgen ağacının ağzından hayatını, ormanı, insanı, doğayı okuyoruz ve hatta sadece okumakla kalmıyoruz, hissediyoruz. Anlatımı masalsı ve oldukça naif fakat suratımıza zarifçe çarptığı gerçeklikler çoğumuza utanç hissettirecek nitelikte. Ağaçlar, çiçekler, otlar hepsi birer canlı çünkü ve bizim duymuyor olmamız onların da çığlıkları olmadığı anlamına gelmez.

Sonunda ağladım, her satırı tüylerim diken diken okudum. O acıyı, kırgınlığı en içimde hissettim, türümün zalimliği ve bencilliği omuzlarıma bir yük gibi oturdu. Nasıl güzel yazmış Hasan Ali, aynı müzik gibiydi o duru dili, notalar gibi akıp gitti ve muazzam güzellikte bir melodi bıraktı arkasında. Türkçeyi özlediğimi fark ettim okudukça ve derince bir nefes almak gibiydi bu kitap.


Geçen cumartesi 9. Kadıköy Kitap Günleri’nde gördüm kendisini. Daha yeni bitirmiştim bu kitabı ve hala etkisi fazlaca üzerimdeydi. İmza gününün olduğunu bilmiyordum ve gördüğümde hayran hayran bakakaldım öyle sanki dehasını yeterince bakarsam gözlerimle görebilirmişim gibi. Yanımdaki arkadaşımı o upuzun sıraya sokup saatlerce bekletmek biraz haksızlık olacağından bir kitabını kapıp imzalatamadım içim gitmesine rağmen. Ama kararlıyım fuarları, imza günlerini takip edip mutlaka imzalatacağım kitabımı.

Bana sorarsanız herkes okumalı ve okutmalı. Belki sizin de tekrar tekrar okuyacağınız kitaplardan biri olur ve daha çok gürgenler yeşerir bu dünyada.

You May Also Like

0 yorum