Dönüşüm - Franz Kafka | Kitap Yorumu

by - Haziran 28, 2017


"Gregor Samsa bir sabah bunaltıcı düşlerden uyandığında, kendini yatağında dev bir böceğe dönüşmüş olarak buldu."

 Öykünün açılış cümlesi Gregor'un tuhaf dönüşümünü apaçık ve dolambaçsız bir tavırla bize naklediyor. Yazar, olağandışı bir olayın ve hayattaki normal durumların çelişen resmini kullanarak düzgün ve mantıklı değil, kaotik ve absürt bir dünya yaratmış.

 Kitapta yabancılaştırma problemi derinlemesine işlenmiş - Gregor bir böceğe dönüştü ve insanken seve seve oğullarının başarısından yararlanan ailesinin ona karşı tutumu değişti, olağandışı bir şeye dönüşmüş olsa da özde hala aynı insandı ve buna rağmen görünüşte dönüşümü yüzünden çevresindekiler tarafından kabul edilme problemiyle yüzleşti. Gregor'un kendine karşı bakışını etkileyen böceğe dönüşmesinden çok çevresindekilerin ve özellikle de en sevdiklerinin-ailesinin tepkisiydi, kendinden tamamen utanır hale geldi, ona ne kadar üzüntü ve çabaya sebep olursa olsun kendini görüşten tamamen saklama ihtiyacı duydu. Bir nevi hapis hayatı yaşaması veya diğer insanların yanında bulunmaktan kısıtlanması ruhsal ve akli sağlığını bozdu ve bunun sonucu olarak fiziksel sağlığını da etkiledi. Oysa Gregor dev bir böceğe dönüşmekten çok işe gidememesini, kovulma ihtimalini ve ailesinin durumunu dert ediyordu. Gregor onların borcu sebebiyle çalışıyordu ama babasının onun kazandığı paradan yaptığı birikimle Gregor'un özgürlüğünü daha erken satın alabilecekken saklaması bile  Gregor'u onlara karşı çevirmedi. Hikayenin bana göre en üzücü kısmını yazmıyorum spoiler olmasın diye ama sonuydu.


"Kendi içimde zaman zaman boğuluyorum, böyle anlarda beklenmedik bir ölüm isteği ne kadar da hissediliyor"

Öykü insan varlığının, ötekileştirmenin, kimliğin en temel ve içten sorularını düşünmeye itiyor. Kafka, hayatın bütün farzedilenlerini ve varsayımlarını, başarı, sosyal konum, para ve refah yaşamın hayat standartlarını sabit bir şekilde artırmak şeklinde karakterize edilmesini, dış görünüş olarak kendimizden çok çevremizdekilerin onayıyla tatmin olmamızı sorgulatıyor.

 Yazar Gregor'u hayatındaki bütün varsayımları çalarak orjinal olmayan varlığını her anlamda soyuyor ve çekirdek halinde varoluşuyla bırakıyor. Öykünün kahramanı insan varlığının en temel sorusuyla karşı karşıya kalıyor - Var olmak için ne gerekir?

Gregor Samsa kendi kimliğimiz hakkında, sabit ve düzgün olmak için değişkenlik karşısında feda edebileceklerimizi ve kendi dönüşümlerimizin tehlike ve mucizeleri üzerine çok daha fazla düşündürebilir ancak gerisini keşfetmeniz için size bırakıyorum.

You May Also Like

0 yorum