Hukuk Seçmek İsteyenlere Tavsiyeler | Hukuk Yazıları #2

by - Haziran 20, 2017Selamlar, hukuk, hakkında çok fazla şehir efsanesi olan bir bölüm. Çevreden duyduklarınız çok büyük bir oranla yanlış (Hayır, avukatlar yalancı değil. Hayır, o kanunların hepsini ezberlemiyoruz.) ve hakkında bilgi sahibi olmadan bu bölümü seçmek pişman olacağınız bir seçim olabilir. Bu yüzden ben de size kendi kişisel tecrübelerimin yanında bir takım tavsiyelerde bulunacağım.

Öncelikle hukuk seçerken en çok üzerinde düşünmeniz gereken şey gerçekten isteyip istemediğiniz. Daha okulun birinci sınıfında "Ben nerden geldim buraya, galiba hukuk bana göre değilmiş." diyen o kadar çok kişiyle karşılaştım ki aklınız şaşar. Bunların bir kısmı sadece isminin prestijinden, bir kısmı aile baskısından hukuk seçmişti ve ne yazık ki hepsi pişmandı. Hukuk hakkındaki şehir efsanelerinden en doğru olanı sanırım zorluğu. Evet hukuk zor, hem de çok zor ve bu yüzden gerçekten sevmeyen, gerçekten istemeyen birinin çekebileceği bir dert değil. Aile baskısıyla veya başka dış etkenler sebebiyle bu bölümü seçecekseniz, seçmeyin çünkü sevmediğiniz dersleri çalışmak size işkenceden başka bir şey olmayacak ve pes edip çalışmazsanız da geçemeyeceksiniz.

Hukuk okumak istiyorsanız kendinizi hazırlamanız gereken bir diğer şey de upuzun okumalardır. Nasıl kan görmeye dayanamayan doktor olamazsa, okumayı sevmeyen hukukçu da olmaz. Sadece ders gereği kapkalın kitapları hatim etmeniz gerekecek, hatta bazı derslerde birden fazla kaynak kitap okuyacaksınız, kanunları okuyacaksınız, makaleler okuyacaksınız, pratik kitapları okuyacaksınız ve bütün bunların yanında ders gereği olmadığı halde de araştırmalar ve okumalar yapmanız, kendinizi geliştirmeniz ve öğrenmeyi sevmeniz gerekecek. Bu sadece okulda değil, meslek hayatınızda da bu şekilde olacak çünkü bir avukatın sürekli öğrenmesi ve sürekli kendini geliştirmesi gerek.

Ezber konusuna gelelim. Ezber tabii ki okulda size yardımcı olur ama sadece ezberle sınav geçmeniz mümkün değil. Ezber hukuk fakültesinde kesinlikle gerekli diyebileceğimiz bir şey de değil, yani ezberiniz iyi değilse de endişelenmeyin. Ezberlemek dediğimiz eylem bilgileri öğrenmekte geçici bir çözümdür. Ezberlediğiniz bilgiler belki sınavı atlatmanızda yardımcı olur ama ezberleyen kişi bir kaç gün sonra bunların hepsini unutacakken düzenli tekrar ederek öğrenen kişi unutmayacaktır. Ezber kuşkusuz bir headstart verir öğrenciye ama asıl önemli olan tekrar etmek ve düzenli çalışmaktır.

Hukuk fakültesinde öğrenciye tek öğretilen o tuğla gibi kitapların barındırdığı bilgiler değil, ayrıca öğrenciye hukukçu gibi düşünmeyi öğretmek ve muhakeme yeteneği kazandırmak hedeflenir. Hem okulda hem de meslek hayatında başarılı olmak için iyi bir muhakeme yeteneğinizin olması şart. Aynı zamanda soyut bilgileri somut olaylara uygulayabilmeniz gerekir. Çünkü okulda öğreneceğiniz teorik bilgileri, meslekte uygulamaya uyarlayabiliyor olmalısınız. Ayrıca okuldaki pratik sınavlarında da sizden bunu yapmanız beklenicek. Bunların dışında detayları gözden kaçırmamanız ve sorumluluk sahibi olmanız da gerekir. Başarılı bir avukatın ağzından asla "Dalgınlığıma gelmiş ya." tarzı bir cümle duyamazsınız çünkü bir küçük dikkatsizlik müvekkilin büyük kayıplar yaşamasına sebep olabilir. Ve son olarak azimli olmalısınız. Daha okuldayken bile defalarca kez pes etmek isteyeceksiniz ve sizi pes etmekten alıkoyan şey azminiz ve okuduğunuz bölüme karşı sevginiz olacak. Bunlar okulu okurken de kazanabileceğiniz özellikler olsa da sizin karakterinize tamamen ters düşüyorsa bu bölümü seçmemenizi öneririm. Bunlara sahip olmadan da okul biter mi? Biter. Ama bunca hukuk mezunu içinden sıyrılmanızı sağlayacak olan şeyler bunlar. Her hukuk mezunu hukukçu olamıyor ne yazık ki.

Unutmayın ki büyük bir ihtimalle ömrünüz boyunca üniversitede okuduğunuz bölümün mesleğini yapıcaksınız. Lütfen çevrenizin baskısı yüzünden veya sadece prestiji için pişman  olacağınız bir seçim yapmayın.


You May Also Like

0 yorum