Kitap Alışverişim #1 - Mayıs

by - Haziran 03, 2017

Kitap alma hızımla, onları okuma hızım arasındaki uçurum kadar fark ciddi anlamda bir problem olsa da kitap alma konusunda kendini frenlemenin ne kadar zor olduğunu biliyorsunuz. Bir yerden sonra bağımlılık yapıyor ve bütün o uzun zamandır beklediğim ve sonunda çevirilen kitapları, o doyamadığım klasikleri ve zevkine güvendiğim insanların bayıldığı kitapları görünce dayanamıyorum. O zaman mayıs ayının ganimetlerini paylaşmaya başlıyorum.


Martı zaten çok sevdiğim ve 30 kere falan okumuş olduğum bir eser ve 4. bölümün eklendiği özel baskısını gördüğüm an almak zorunda olduğumu biliyordum. Ben Bir Gürgen Dalıyım daha önce sadece bir kitabını okumuş olduğum Hasan Ali Toptaş'ın çok merak ettiğim bir kitabıydı. Baskısı o kadar güzel ki, dış kapağından sayfalarına kadar muazzam bir kitap. Yıldızlara Sarılı Kraliçe sıkça yabancılarda gördüğüm bir kitaptı ve konusu inanılmaz ilgimi çekmişti.Çoktan okudum bitirdim tabi, yorumu instagram hesabımda var ama buraya da ekleyeceğim. Hırsızlar Cumhuriyeti'ne gelirsek yanlışlıkla serinin 3. kitabını sepete attığımı kargo geldikten sonra farkettim. Dolayısıyla ilk kitabı Locke Lamora'nın Yalanları'nı hemen bir sonraki sipraişimde sepete attım. Aristo ve Dante Evrenin Sırlarını Keşfediyor ve Çöllerin Asisi Dex'in yeni kitaplarından. İkisi de sabırsızlıkla çevrilmesini beklediğim kitaplardı. Dex'in bu ara coşturduğu konusunda hepimiz hemfikirizdir heralde.


Batman Yıl Sıfır-Karanlık Şehir, New 52 serisinin  5. cildi. JBC Yayıncılık 6. cildi henüz yeni basmışken seriye devam etmenin vakti gelmişti. Kalpsiz yine yeni çevrilen ve uzun zamandır beklediğimiz kitaplardan biri. Alice Harikalar Diyarı'na olan sevgimi göz önünde bulundurursak bu kitap için ne kadar heyecanlandığımı tahmin edebilirsiniz. Geldik klasiklere. Klasikler hakkında açıklama yapma gereği duymuyorum aslında, değerini çoktan kanıtlamış eserler bunlar. Çeviri olarak genellikle İş Bankası Yayınları'nı tercih ediyorum. Ayrıca hepsi birden raftayken çok uyumlu ve güzel duruyorlar. ❤


Edgar Allan Poe'dan şu ana kadar sadece hikaye derlemesi kitaplarında bir kaç hikayesini okudum. İthaki Yayınları Bütün Hikayelerini ve Bütün Şiirlerini bu muazzam baskılarda toplamışken bu sete sahip olmam gerektiğini biliyordum. Şimdi ikisi yanyana kendilerine özel raflarında dururlarken ne kadar mutlu olduğumu anlatamam. Bu kitapları başla-bitir şeklinde değil de (özellikle biri 1000 sayfaya yakın olduğundan) ara ara alıp 1-2 hikaye veya şiir okuyarak bitirmeyi düşünüyorum.

You May Also Like

0 yorum