Hukuk Fakültesi ve Sosyal Hayatı Dengelemek | Hukuk Yazıları #3

by - Temmuz 24, 2017

Selamlar! Bugün yazacağım yazı sadece hukuk okuyanlara değil tabii okuduğu bölüm sebebiyle sosyal hayatını biraz feda etmek zorunda hisseden herkese hitap ediyor. Sosyal hayatınızı feda etmek zorunda değilsiniz, etmemelisiniz de zaten. Merak etmeyin, yine kendi deneyimlerimle zor yoldan öğrendiğim tavsiyelerimle geldim size.
Aynı anda hem hukuk fakültesinin hakkını verip hem de normal insan düzeyinde bir sosyal hayata sahip olmak zor gelebilir. Hatta meşhur bir üçgen vardır bilirsiniz; bir ucunda uyku, bir ucunda sosyal hayat ve bir ucunda iyi yüksek notlar yazar. Bunlardan ancak ikisine sahip olabileceğimiz ve üçüncüyü ise feda etmek zorunda olduğumuz söylenir. Buna göre hem uykumuzu alıp hem iyi notlar almak istiyorsak sosyal hayatı, hem iyi notlar hem sosyal yaşam istiyorsak uykuyu gözden çıkarmamız gerekiyor. Bu çoğunlukla yanlış olmakla birlikte küçük bir doğruluk payı da olan bir varsayım.
1. Uyku Düzeni: Gerçekçi olalım, 9 saat uyumak zorunda değiliz. 8 saat bile uyumak zorunda değiliz. En azından vücudumu alıştırdıktan sonra 7-7.5 saat bana pekala yetiyordu ve hatta 10 saat uyuduğum günlerden daha dinç kalkmaya başladım. Çünkü şöyle bir gerçek var, vücudun ihtiyacı olandan fazla uyudukça ayılmanız daha uzun sürüyor ve dinç kalkamıyorsunuz. Uyku uykuyu çekiyor bir nevi. Bu yüzden önceliğiniz uykunuzu düzene sokmak olmalı. Uykunuz düzensiz olursa hep yorgun hissedersiniz ve üretkenliğiniz ihtiyaç duyduğunuzdan çok daha fazla uyumuş olsanız da düşük olur.
2. Yapılması Gerekenleri Önceden Planlamak: Arkadaşlarınıza ve ailenize yeterli vakti ayırmanın, beyniniz yanmadan kendinize vakit ayırıp enerji toplamanın sırrı planlı olmaktan geçiyor. Ama ben hiçbir zaman programlara uyamıyorum dediğinizi duyar gibiyim. Bahsettiğim plan-program o asla uyamadığımız programlar kadar spesifik ve detaylı olmak zorunda değil. Cuma ve cumartesi çalışmayıp sadece eğlenceli vakit geçireceğim, geri kalan 5 gün çalışacağım veya pazartesi çok ders var, eve gelince ders çalışmayıp dinleneceğim ama çarşamba günlerim boş sabahtan akşama kadar çalışacağım diyerek buna her hafta uymak da bir planlamadır. Eğer hoşunuza gidiyorsa daha da detaylandırarak hangi günlerde hangi konuları bitireceğinizi de bir yerlere not edebilirsiniz, buna örnekler için instagram hesabımda nasıl konuları böldüğüme dair bir çok yazı, fotoğraf bulabilirsiniz. Ne kadar çok planlarsanız, o kadar stresiniz azalır. Çünkü ne zaman ne yapmanız gerektiğini, böylece konuların rahatça yetişeceğinizi bilirsiniz ve kendinize ayırdığınız zamanda içiniz içinizi yemez. Ben bugün hala çok fazla işim olduğunda kafayı sıyırmamak için hepsini madde madde yazıp tamamladıkça tik atarım. Böylece en azından boş vaktimde sürekli ne yapacağımı düşünüp kendime ayırdığım o zamanı da mahvetmem.
3. Aktif Olmak: Bir sonraki tavsiyem ise kendinize bir fiziksel aktivite bulmanız. Yahu biz vakit  bulamıyoruz, sen spor diyorsun diyorsunuz içinizden biliyorum. Ama bir günlük 10 dakika aktif hareket etmek bile hem size mutluluk hormonu salgılayacaktır, hem de uzun vadede çok daha enerjik olmanıza sebep olacaktır. Buna sadece 10 dakikanızı ayırmak hem fiziksel sağlığınız hem de akıl sağlığınız açısından harikalar yaratacaktır. Durmadan makine gibi her gün, her saat çalışmak sağlıklı değil ve kısa vadede iyi sonuç veriyor gibi görünse de uzun vadede hem vücudunuzu hem beyninizi tüketecektir. Enerjinizi tazelemek için bir tür aktiviteye ve kendinize zaman ayırmaya ihtiyacınız var, bunu hafife almayın. Ben de o yollardan geçtim, emin olun başka hiçbir şey yapmadan, stres atacak ve enerji yenileyecek bir aktivite bulmadan sabah akşam ders çalıştığınızda bir yerden sonra kendinizi bitkisel yaşamda gibi hissediyorsunuz ve bu ciddi anlamda sağlığınızı etkileyebilir ki bunu istemeyiz. Bütün amacımız daha enerjik ve daha üretken olmak.


4. Öncelikleri Belirlemek: Son bahsedeceğim konu ise önceliklerinizi belirlemek üzerine. Her bölümde olduğu gibi hukukta da bazı dersler diğerlerine oranla daha önemli veya bazıları daha az çalışmayla halledilebilecek türde. Kendimden örnek vermek gerekirse icra-iflasa 1 ay çalıştığım halde spor hukukuna 1 haftalık çalışmayla giriyordum. Kıymetli evrak hukuku en zorlandığım ders olduğu için çalışmaya diğer sınavlarımdan daha erken başlıyordum. Bu şekilde siz de öncelik derslerinizi ve daha rahat olduğunuz derslerinizi ayırın. Sonra da zamanınızı bunlara uygun şekilde bölün. Burada yine plan-program maddesine dönmüş oluyoruz. Çalışmaya sınava 2 hafta kalmışken başlarsanız tabii ki gece-gündüz kitap yüzünden başka bir şey göremez olursunuz, tabii ki bir gecede 1000 sayfa hatim etmeniz (yapmışlığımız yok değil) gerekir. Bir de her hafta düzenli çalıştığınızı düşünün, son haftaya geldiğinizde tekrar yapmaktan başka yapacağınız bir şey kalmaz ve hem sosyal hayatınızı yok etmemiş, hem konularınızı yetiştirmiş, hem de uyku düzeni oluşturmuş olursunuz. Azimli olun sevgili #lawfam ama bunu yaparken kendinize çok yüklenip tükenmeyin. Sevgiler.

You May Also Like

0 yorum