Hukuk Fakültesine Başlayanlar İçin 5 Önemli Tavsiye | Hukuk Yazıları #4

by - Ağustos 14, 2017


Hukukla ilgili yazılarımda genelde daha spesifik konular hakkında yazıyor olsam da bu sefer üniversiteye geçip liseden tamamen farklı bir dünyaya adım atmış ve adapte olmakta zorluk çekenlere yardımcı olabilecek en temel 5 tavsiyemi sizinle paylaşmak istedim. Hepimiz üniversiteye geçtiğimizde en başlarda zorlandık. Hocalar not almanızı beklemiyor, sınavlarda hiç alışık olmadığınız şekilde iki kelimelik tek bir soru ile önünüze 4 sayfalık kağıt koyularak yazmanız bekleniyor, her gün yoklamaya alışmış bünyeniz üniversitede yoklama alınmadığını görünce rehavete kapılıp okula gitmek zorunda değilim diye seviniyor ama sınavda da bunun acısı fena halde çıkıyor. Aşağıda yazdıklarımın hepsini hata yaparak ve not ortalamama zarar vererek zor yoldan öğrendim. Daha önce de bunlardan bahsettim ama inanın ne kadar bahsetsek az çünkü gerçekten çok çok çok önemli, başarınızda kilit nokta olabilecek tavsiyeler bunlar. Benim gibi "Şimdiki aklım olsa..." sözünü söylemek istemiyorsanız tavsiyelerime başlıyorum. 

1. Derslere mutlaka gidin. Ders anlatış tarzından hoşlanmadığınız bir hocanın dersi olsa bile gidin. Çünkü siz binlerce sayfayla nasıl başa çıkacağım diye düşünürken aslında hocalar derslerde üstü kapalı da olsa önem verdikleri yerleri belli ediyorlar. Sadece o kısımları çalışın demiyorum yanlış anlamayın, ama en azından nerelere ağırlık vereceğinizi bilirsiniz ve bu çok büyük bir yarar sağlar. Bazen derslerde bu konuya gerek yok veya burayı atlayalım tarzı şeyler söyleyebiliyorlar ve derse gitmezseniz bunu bilmeyip boşu boşuna o kısımları da çalışıp vakit kaybedersiniz. Ayrıca derslere gittiğinizde evde kendiniz kitaptan çalışırken tekrar yapıyor olursunuz ve bilgileriniz pekişir ama gitmezseniz masa başına geçtiğinizde sıfırdan başlamış olursunuz.

2. Sınavlardan önceki son 1-2 haftaya geldiğinizde notlarınızı çıkartmış, konuları bitirmiş olun. O andan itibaren sürekli tekrar yapın. Son ana bırakırsanız başlamayı asla yetiştiremezsiniz, yetiştirseniz bile yeterli tekrar yapmadığınızdan bilgiler uçar gider. Bu madde ezberim kötü diyenlere geliyor. Çalışmayı son ana bırakırsanız ezberle belki sınavdan yırtarsınız ama önemli olan sınavlardan çok yapacağınız mesleği öğrenmek. Bu yüzden daha erkenden başlayıp sürekli tekrar ederek öğrenirseniz ne ezberlemeye ihtiyacınız kalır, ne de sınav sonrası her şeyi unutursunuz.

3. Henüz okuyanlar için en önemli şeylerden biri yaz stajı. Bu hem mezun olduktan sonra hem de okulda icra gibi derslerinizde çok yararlı oluyor. Teoriyi çok iyi öğrenmemiz gerektiği doğru ama uygulama çok daha ayrı bir dünya. Örneğin okulda ne zaman dava açabiliriz, ne zaman açamayız, dava şartları nelerdir, ne zaman dava reddolunur gibi teoriyi öğreniyor olsak da dava açmak için adliyede fiziksel olarak yapmamız gereken işlemleri adım adım hiçbir kitap anlatmıyor.  Yaz stajı yapmazsanız teorik bilgiler havada kalır, unutulur, ayrıca mezun olduğunuzda elinizde bomboş bir cv ile deneyimsiz bir şekilde iş ararsınız. Her yaz aynı yerde staj yapmanızı önermem, farklı büroları görmek daha yararınıza olur çünkü çok farklı alanlarda, çok farklı sistemle çalışan bürolar var. İlk stajınızı daha küçük bir ofiste yaparsanız daha iyi olur. Ben ilk yaz stajımda 40 küsür avukatlı büyük bir uluslarası hukuk bürosunda yapmıştım ancak o kadar kalabalık olunca sizinle bireysel olarak ilgilenmiyorlar ve daha zor öğreniyorsunuz. Az avukatlı küçük büroda sizinle daha yakından ilgilenme ihtimalleri daha yüksek oluyor. 

4. Hocanız izin veriyorsa mutlaka ses kaydı alın. Bu hem derste not almayı yetiştiremiyorsanız evde notlarınızı tamamlamanızı sağlar, hem de kafanıza oturmayan bir konuyu tekrar açıp derste gibi hocadan dinleme şansınız olur. İlkokuldan beri öğretmenler hep dersi derste dinlememizi önerirler değil mi? İşte bu yolla dersi evde dinleyebiliyorsunuz. Hatta dersteyken de not yetiştireceğim derdine girmediğinizden anlatılanlara daha iyi odaklanabiliyorsunuz. 

5. Profesörlerle ve asistanlarıyla iletişime geçmekten çekinmeyin. Onların görevi size öğretmek ve yardımcı olmak. Sık sık anlamadığınız yerleri gidin sorun, ders aralarında konuşmaya gidin, simanızı ve sizi tanımalarını sağlayın. Ders çalışırken anlamadığınız bir yer olursa mutlaka not alın ve sonrasında gidip hocanıza sorun. Sadece cevabını bulamadığınız soruları değil, ders ile ilgili olduğu sürece her konuda size en iyi yardımcı olabilecek olan onlar. Hatta ben bir derste 30 sayfa not çıkartmama rağmen düşük almıştım ve her zamanki çalışma stilimde o dersten asla geçemiyordum. Hocanın yanına gittim ve durumu açıkladım, çabaladığımı ancak yapamadığımı, nasıl çalışmam gerektiği hakkında bana öneri verip veremeyeceğini sordum. Hocamız da seve seve bana çalışırken nelere dikkat etmem gerektiğini anlattı ve evde çalışırken anlamadığım en ufak şeyi bile mail ile ona sormamı söyledi. Bu sayede bir sonraki sınavdan sınıfın en yüksek notlarından biriyle geçtim. En başta zor görünebilir biliyorum ama çekingenliğinizi ne kadar erken aşarsanız o kadar iyi çünkü malum mesleğiniz insanlarla iç içe bir meslek ve konuşarak para kazanacaksınız.

Belki yine genel önerilerim olduğunda  bu yazıya bir part 2 hazırlarım. Yazmamı istediğiniz ve henüz yazmadığım bir konu olursa bana iletmekten çekinmeyin, seve seve yazarım. Bu tarzda diğer yazılarımı  blogun sağ tarafındaki kategoriler kısmından "Hukuk Yazıları" ve "Ders Çalışma Yazıları" na tıklayarak bulabilirsiniz.

You May Also Like

0 yorum