Öğrenciler İçin Verimlilik Artırıcı Uygulamalar

by - Ağustos 11, 2017

Merhabalar, bugün sizinle öğrencilik yıllarımda bana çok yardımı dokunmuş, hatta bazılarını hala kullandığım telefon uygulamalarını paylaşacağım. Bu uygulamaların bazıları oldukça bilindik olsa da bazılarını ben daha önce kimsenin kullandığını görmemiştim. Çok uygulama denedim çalışma verimimi veya üretkenliğimi artırmak için ama çoğunu sonradan kullanmadığımı fark edip sildim ve kalan, uzunca süre kullandıklarım şimdi sizinle paylaşacaklarım oldu. 

1. EvernoteEvernote benim denediklerim arasından şu ana kadar en sevdiğim not alma uygulaması oldu. En hayat kurtarıcı özelliği evernote hesabınıza giriş yaparak bilgisayardan, telefondan, tabletten, kısacası istediğiniz her yerden notlarınıza ulaşabiliyorsunuz. Bunun dışında tıpkı bilgisayarda bir Word dosyasına yazıyormuşsunuz gibi yazım stilini dilediğiniz gibi ayarlayabiliyor, madde madde veya numaralandırarak liste yapabiliyorsunuz. Üstüne bir de notlarınıza çizimler, ses kayıtları, fotoğraflar ekleyebilirsiniz.

İndirmek için: IOS  -  Android

2.ForestForest belki de bu listedeki en sevdiğim, en çok kullandığım uygulama olabilir. Tek bir negatif yanı var, o da IOS'ta ücretli olması (bildiğim kadarıyla android için ücretli değildi). Forest'ta öncelikle kendi sürenizi kendiniz belirliyorsunuz, 25 dk'yı seçerek pomodoro tekniği için kullanabilirsiniz. Ayarladığınız süre ne kadar uzun olursa ağacınız o kadar güzel oluyor. Süreyi ayarlayıp plant tuşuna bastığınızda bir tohum dikiyorsunuz, bu süre zarfı boyunca telefonunuzda başka uygulamalara giremiyorsunuz. Eğer girerseniz ağacınız ölüyor. Kimse bahçesinde ölü, çürümüş ağaç istemez değil mi? Her sürenizi tamamladığınızda seçtiğiniz ağaç sanal ormanınıza ekleniyor ve süre uzunluğuna göre belirli miktarlarda coin kazanıyorsunuz. Bu coinlerle isterseniz başka türde ağaçlar alabiliyorsunuz ya da biriktirip Trees for the Future kuruluşunun 14 ağaç dikim projesinden biri ile Kenya, Uganda, Tanzanya gibi çeşitli ülkelerde gerçek bir ağaç diktirebiliyorsunuz. Hem kendinize hem de dünyaya yararlı bir uygulama, daha ne olsun?

İndirmek için: IOS  -  Android

3. Focus NowFocus Now, Forest'ı satın almak istemeyenler için muadilini ararken bulduğum bir uygulama. Forest ile aşağı yukarı aynı mantıkta çalışıyor ancak burada bir ormanınız değil, tarlanız var. Yine kendi dilediğiniz şekilde süre belirliyorsunuz ve başlattığınızda tohum ekmiş oluyorsunuz. Yine aynı şekilde süre bitmeden bu uygulamadan çıkıp instagram, twitter vs başka bir uygulamaya girerseniz bitkiniz ölüyor. En başta sadece domates ekebiliyorsunuz, 100 adet domates ektikten sonra elma ağacı, 200 adet elma ağacı diktikten sonra üzüm açılıyor ve bu şekilde belirtilen sayıları tamamladıkça yeni yeni bitkiler açılıyor.

İndirmek için: IOS

4. QuizletQuizlet gerçek flashcardlarla hiç uğraşmadan bu çalışma yöntemini otobüste, yürürken, müzik dinlerken, kısacası telefonunuzun yanınızda olduğu her an kullanabilmenizi sağlıyor. Bilmeyenler için flashcardlar ile çalışmak özellikle yeni bir dil öğrenirken kelime ezberlemede inanılmaz yardımcı olan  bir çalışma yöntemi. Geleneksel yöntemde bir flashcard destesi alıyorsunuz ki Türkiye'de yurtdışında olduğu gibi her kırtasiyede kolay kolay bulunamıyor, ya da karton alıp küçük dikdörtgen parçalara keserek kendi destenizi oluşturuyorsunuz. Ama bunlar çok fazla vakit alacağından Quizlet'imiz var. Kartın bir tarafına soruyu, diğer tarafına cevabı ya da kartın bir tarafına kelimeyi, diğer tarafına kelimenin türkçe karşılığını yazıyorsunuz. Önce soruyu kendiniz cevaplamaya çalışıyor, sonra da çevirip doğru cevabına bakıyorsunuz. İlk seferde bilememiş olsanız bile desteyi iki-üç defa tekrar edince hepsini öğrenmiş olduğunuzu farkediyorsunuz. Üstelik Quizlet'te kartlarınızı eşleştirme, öğrenme modunda veya bütün kartları alt-alta görebileceğiniz şekilde farklı modlarda çalışabiliyorsunuz ki bence bu işi biraz daha eğlenceli hale getiriyor. Açık uçlu sorular hazırlayarak da kendinize sınav yapabilirsiniz. Kendiniz deste oluşturmak istemiyorsanız konuyu veya gireceğiniz sınavı (Örneğin YDS için kelimeler) veya öğrenmek istediğiniz dili yazarak başka insanların oluşturduğu desteleri de çalışabilrisiniz. Benim okula giderken otobüste ayakta duruyorsam kitap açıp çalışamadığım için çok fazla kullandığım, pratik bir uygulamaydı, üstelik artık Türkçe destekliyor!

İndirmek için: IOS  -  Android

5. Sleep CycleBazen ne kadar çok uyursam uyuyayım uyanmakta zorluk çeker, yorgun kalkardım. Daha sonra bunun sebebinin uykumun en derin noktalarında alarm çaldığından olabileceğini öğrendim. Üstelik bazen üst üste sabahlamamız gereken gecelerde power nap yapacağım zaman da gecenin 1'inde yatıp 3'ünde kalkıp çalışmaya devam edebilmem için uykulu uyanmamam gerekirdi, yoksa alarmı kapatıp uyumaya devam edip sınavdan çakardım çünkü. Bu uygulama işte tam uykunuzun en hafif noktasında sizi uyandırıp daha kolay ve enerjik uyanmanızı sağlıyor. Alarmı kurup yatağınızın yanına yüzüstü bir şekilde telefonu koyuyorsunuz. Mikrofondan aldığı sesler ve hareket ettiğinizde algıladığı ses dalgaları ile uygulama ne zaman derin uykuda olduğunuzu ve ne zaman uykunuzun hafiflediğini algılıyor ve ayarladığınız yarım saatlik zaman diliminde uyanmaya en yakın olduğunuz an alarmı çalıyor. Gece sonunda da kıpırdanmalarınıza, çıkardığınız seslere, uyku derinliğinize göre uyku kalitenizi analiz ediyor. 

İndirmek için: IOS  -  Android

6. CalmCalm adı üstünde rahatlamanız için tasarlanmış bir uygulama. Stres sadece zihinsel sağlığımızı değil ileriki aşamalarda fiziksel sağlığımızı da kötü yönde etkileyebilecek bir faktör ve özellikle hukuk fakültesi zaman zaman stresi tavan yaptıran bir bölüm. Calm ile çeşitli meditasyon çalışmaları yapabilir, nefes egzersiziyle rahatlayabilirsiniz. Uykuya dalmayı kolaylaştırmak için bir de Sleep bölümü var ve burada da dinleyebileceğiniz hikayeler, müzikler var. Hem uyumaya çalışırken hem de ders çalışırken normal müzik dikkatinizi dağıtıyorsa dinleyebileceğiniz yağmur, dalga, şöminede yanan ateş tarzı sesler de mevcut. Ben genelde evde ders çalışırken bilgisayarımdan calm.com a girerek oradaki çeşitli doğa seslerini veya sakinleştirici müzikleri kullanırdım.

İndirmek için: IOS  -  Android

Umarım bu uygulamalar bana olduğu kadar size de yardımcı olur, işinize yarar. Yine telefon uygulamaları için bu yazıya bir de Part 2 yazacağım ve bilgisayarda kullanabileceğiniz uygulamalar ve chrome eklentileri için de bir yazı hazırlamayı düşünüyorum. Deneyip beğendiğiniz olursa mutlaka bana da iletin. :)You May Also Like

0 yorum