Yabancı Dil Öğrenmek İçin 5 Harika Uygulama

by - Eylül 13, 2017Dilin günümüzde ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Hatta günümüzde demek yanlış olur, "Bir lisan bir insan, iki lisan iki insan" şeklinde bir atasözümüz varken dil bilmek geçmişten bugüne her zaman önemliydi diyebiliriz. Ama artık dil öğrenmeyi kolaylaştıran bir çok imkan var elimizde ve bugün ben Yunanca ve Almanca öğrenirken kullandığım uygulamaları sizinle paylaşacağım.

1. Duolingo

Duolingo'yu herkes biliyor aslında artık ama yine de belki bilmeyen vardır diye bahsetme gereği duydum. Dersi Türkçe öğrenmek istiyorsanız İngilizce, Almanca, Rusça ve Fransızca çalışabilirsiniz.  İngilizce biliyorsanız ve diğer dilleri İngilizce öğrenebilecekseniz ise çok fazla seçenek mevcut. Örneğin ben Yunancayı İngilizce öğreniyorum. Almancada da Türkçe öğrenme seçeneği mevcut olsa da yine İngilizce öğrenmeyi tercih ediyorum çünkü gramer yapıları Türkçeden çok İngilizceye benziyor ve bu şekilde bana daha rahat geliyor. Eğer İngilizceniz iyiyse size de bunu tavsiye ederim. Duolingo'da en baştan başlıyorsunuz, yani mesela Yunanca öğrenirken alfabeden başlıyor. Ders kitabı gibi kurallar ve kelimeler önünüze liste halinde gelmiyor, daha çok oyun gibi. Örneğin kelimenin İngilizcesini veriyor ve sizden Türkçesini istiyor veya sesli olarak İngilizce bir şey söylüyor ve onun Türkçeye çevrilmiş halini yazmanızı istiyor. Bir kitaptan gramer kurallarını öğrenirken aynı zamanda Duolingo'dan o konuyu çalışırsanız konu harika şekilde pekişiyor ve çok daha akılda kalıcı oluyor. Dil çalışırken en çok kullandığım ve en yararlı gördüğüm uygulama bu kesinlikle.

2. HelloTalk

Bu uygulamaya giriş yaptığınızda anadilinizi ve öğrenmek istediğiniz dili, bu dilde ne seviyede olduğunuzu seçiyorsunuz. Eğer isterseniz hobilerinizi vs. ekleyerek kendinize detaylı bir profil hazırlayabilirsiniz ancak bu zorunlu değil. Öğrenmek istediğiniz dili seçtiğinizde dünyada sizin öğrenmek istediğiniz dili bilen ve sizin anadilinizi öğrenmek isteyen insanlar çıkıyor karşınıza. Uygulama tamamen dil öğrenmeye yönelik tutulmak istendiğinden cevap vermediğiniz biri size en fazla beş satır yazabiliyor hatta insanların profil fotoğraflarını bile büyütüp bakamıyorsunuz. Uygulamanın arayüzü de harika. Örneğin yazdığınız cümlede yanlış bir kelime varsa karşınızdaki araçlar kısmından düzeltmeyi seçerek size cümlenin yanlış olan kısmının üstü çizilmiş ve doğrusu altında yeşil ile yazılmış şeklini gönderebiliyor. Şu ana kadar konuşarak pratik yapma imkanı veren en iyi uygulama olduğunu düşünüyorum. Uygulamanın dil öğrenmeye odaklı kalması için gerçekten çok uğraşılmış ve çok da yararlı olmuş.

3. Apple Podcast

Apple'ın bilinmeyen hazinelerinde biri. O kadar yararlı ve kullanışlı ki değeri bilinmediği için üzülüyorum. Bu uygulamada sesli olarak dil dersi dinleyebiliyorsunuz. Genellikle kısa kısa bölümler oluyor ve sesli olarak duymak dil öğrenirken oturtacağınız telaffuzunuz için de yararlı oluyor. Anadolu Üniversitesi'nin Türkçe-İngilizce dersleri olsa da İngilizce öğreneceklere ve biraz temeli olanlara İngilizce anlatılan English 101 derslerini tavsiye ederim. Ben İngilizce öğrenirken hocalarımız dersi İngilizce anlatıyordu ve en başta anlamasak da zamanla alıştık ve bu şekilde öğrenmenin çok daha yararlı olduğunu sonradan farkettim çünkü bir dil öğrendiğinizde sürekli Türkçe düşünüp sonra o cümleyi o dile çevirerek konuşamazsınız veya yazamazsınız. Asıl olması gereken sanki anadilinizmiş gibi doğrudan o dilde düşünüp o dilde konuşmak ve size söyleneni Türkçeye çevirmeden doğrudan algılamaktır. İngilizce derslerimizin İngilizce anlatılması bu açıdan işimi çok kolaylaştırdı ve bir de baktım kurduğum cümlenin Türkçesini düşünmüyorum bile. Eğer İngilizceniz iyiyse ve ikinci dil öğrenmek istiyorsanız da yukarıda bahsettiğim gibi ikinci dili İngilizce çalışmanızı ve dinlemenizi tavsiye ederim.


4. TuneIn Radio 

İnternet radyosunun güzel yanı bulunduğunuz konumda frekansı çekmeyen radyoları da dinleyebiliyor olmamız. TuneIn'de dinlemek istediğiniz radyo kanallarını dile göre seçebiliyorsunuz. Öğrendiğiniz dilde müzik dinlemek en başta pek işe yarıyormuş gibi görünmese de kulak dolgunluğu için oldukça yararlı aslında. Örneğin İngilizce de başımızın belası Gerund & Infinitive diye bir konu vardır. Hangi fiiller ile ne zaman "to", ne zaman"ing" kullanacağımızı öğreniriz ve ne yazık ki herhangi bir mantığı olmadığından ezber gerektirir. Ama konuşurken mesela dinlediğim şarkılarda "to pretend" duyduğumdan bu kalıp şeklinde beynime yerleşmiş oluyor ve acaba bu gerund mıydı yoksa infinitive miydi diye durup düşünmeden otomatikman başına to koymam gerektiğini biliyorum. İşte biz buna kulak dolgunluğu diyoruz ve bir dilde akıcı olmakta çok önemli bir şey. Ayrıca bizzat başıma gelmiştir, bir gün İngilizce sınavında bir essay yani makale yazmam gerekiyordu ama ihtiyacım olan "if" kalıbının kuralını bir türlü hatırlayamıyordum en çok kullanılanı olmasına rağmen. Hemen gözlerimi kapadım ve içinde "if" geçen bir şarkı düşündüm, sonra oradaki şarkı sözünden kuralı çıkartıp kendi cümleme uyguladım. Sonuç olarak yolculukta, yürürken, herhangi müzik dinleyebileceğiniz bir şey yaparken hedef dilinizde radyo dinlemek farketmeseniz bile işinize yarayacaktır.

5. uTalk

uTalk bir dili sıfırdan öğrenenler için pek uygun değil benim düşünceme göre. Ama biraz temeliniz varsa çok eğlenceli bir şekilde pratik yapıp çalışabileceğiniz bir uygulama. Bir çok dil seçeneğinin olmasının yanında hafıza oyunu, konuşma oyunu, kolay-zor oyunlar gibi pek çok dil öğrenmeyi zevkli hale getiren oyunu mevcut. Akıllı yazılımı hangi konularda iyi olduğunu ve hangi konularda daha çok çalışmaya ihtiyaç duyduğunu anlıyor ve bireysel seviyenize göre oyunlar hazırlıyor. Şu an Yunancada daha çok başlarda olduğum için pek kullanmıyorum ama temelimi biraz sağlamlaştırdıktan sonra sık sık uTalk ile pratik yapacağıma eminim. Özellikle speaking çalışmaları için çok heyecanlıyım çünkü bir dili kağıt üzerinde bazen çok iyi öğrenseniz de konuşmakta sıkıntı çekilebiliyor veya telaffuzda sıkıntılar çıkabiliyor ne yazık ki.

Umarım bu yazımda bilmediğiniz birkaç uygulama keşfedebilmişsinizdir ve benim işime yaradıkları kadar sizinkine de yararlar. Kullandığınız ve verim aldığınız olursa içlerinden mutlaka bana da iletin. Auf Wiedersehen, αντίο, goodbye, hoşçakalın. ❤

You May Also Like

0 yorum