Bullet Journal Nedir, Nasıl Kullanılır?

by - Kasım 16, 2017

Bullet Journal'ı keşfeden kişi bu sistemi "Dijital çağ için analog sistem." olarak tanımlıyor. Peki nedir bullet journal, günlük mü, yapılacaklar listesi mi, takvim mi? Cevap veriyorum, hepsi. Bullet journal neye ihtiyacınız varsa o olabilecek bir planlama sistemidir. Yarısı dolu, yarısı boş ajandalarınızın, etrafta sayfa sayfa kaybolan yapılacaklar listenizin, yemek tariflerinizin, okunacak kitaplar-izlenecek filmler listelerinizin, yani kısaca not etmek için bir kağıda ihtiyaç duyduğunuz her şeyin tek bir defterde toplanmasıdır. En güzel yanıysa tamamen kendinize göre kişiselleştirebilmeniz ve sizin için nasıl daha verimli olacaksa o şekilde modifiye edebilmeniz. 

Bullet Journal için neye ihtiyacınız var bir de ondan bahsedelim. Bir defter ve bir kalem. Evet bu kadar basit yani. Defterde dikkat etmeniz gereken en önemli şey bana göre boyutu. Çok büyük olursa yanınızda taşımanız zor olur, çok küçük olursa kullanışsız olur. Daha büyük boyutlarda kullananlar da olsa da büyük bir çoğunluk A5 boyutu kullanmayı tercih ediyor. Ben de A5-kareli kullanıyorum. Çizgili, boş, kareli, noktalı, bunu da seçmek size kalmış ama yine büyük bir çoğunluk kareli veya noktalı kullanıyor. Çizgili olduğunda çizgilerin arası daha geniş olduğundan daha az satır oluyor çünkü bir sayfada ve kareli-noktalı sayfa çizim yapmayı daha kolay hale getiriyor. Kalem olaraksa yine her şey sizin tercihinize bağlı. Unutmayın, bullet journalın bir kuralı yok. Şimdi biraz klasik BJ sisteminden ve benim nasıl kullandığımdan bahsedeceğim.


Yukarıda gördüğünüz Index sayfası. Bullet journala başlarken bütün sayfalar numaralandırılır ve en başında bir kaç sayfa index için boş bırakılır. Bunun sebebi defterde ilerlediğinizde indexten bakarak neyin nerede olduğunu rahatça bulabilmeniz. Şu anda kullandığım defter Leuchtturm 1917, BJ sistemine uygun dizayn edilmiş bir defter olduğundan zaten sayfaları numaralı ve başında index kısmı hazır olarak geliyor ama bundan önce Moleskine kullanırken sayfaları kendi elimle numaralandırmıştım. "Ben bunu yapmasam olmaz mı, ben defterimdeki bölümleri post-it ile işaretlemek istiyorum" tarzı sorulara inanın hiç gerek yok çünkü söylediğim gibi "ne istiyorsanız onu yapabilirsiniz." Ben sadece klasik sistemi anlatıyorum. Bir sonraki sayfa genelde "Key" sayfası olur. Bu sayfada defter boyunca kullanacağınız simgelerin anlamını yazarsınız. Çok daha fazla sembol kullananlar olsa da ben sade tutmayı tercih ediyorum gördüğünüz gibi. Aslında bullet journalın adı bu sembollerden geliyor. Çünkü planlamalarınızı bu semboller ile madde madde yazıyorsunuz ve ingilizcede madde başına konulan noktalara "bullet point" denir. Kafanıza karışık geldiyse korkmayın, gerçekten çok basit aslında. Birazdan örnekleri gördüğünüzde daha iyi kavrayacaksınız.

Key sayfamdan sonra ben bir yıllık takvim yaptım defterime. Buna herkes ihtiyaç duymuyor. Bazıları direkt aylık takvimden başlıyor mesela. Ben yine de yanına doğum günlerini ve önemli olayları not edebileceğim bir yıllık takvimim olsun istedim. Mesela bu senelik takvimi her ayı alt alta yazarak ve yanlarında not alacak yer bırakarak 4 sayfaya yayanlar da var. Seçenekler sonsuz anlayacağınız üzere. Sanırım en çok da bu yüzden seviyorum bunu. Sıkıldım mı, bana kullanışsız mı geldi, istediğim gibi değiştirme özgürlüğüne sahibim.

Bu benim bu defterdeki ilk "aylık" görünümüm. Klasik bullet journal sisteminde ayın kaçı olduğunu ve günü alt alta yazarak hazırlamıştım. Şu an hala bu şekilde kullansam da sanırım gelecek ay büyük takvim sayfası şeklinde kare kare hazırlayacağım. Bir de o şekilde denemek istiyorum. Bu sayfayı daha ayın başında belli olan ama henüz günlük sayfalarına gelmediğim olayları not etmek için kullanıyorum. Günlük sayfaları o zamanlar bir gün önceden hazırlayarak kullanıyordum ve ayın 10'unda belli olan tiyatro günlerini hemen bu aylık takvimime o gün geldiğinde günlük sayfama da yazmak ve unutmamak için not etmiştim. Vize tarihleri, doğum günleri, uzun zamandır belli planlar, özel günler için bu sayfa çok kullanışlı oluyor. Yan sayfasına da ders programımı ve o aylık hedeflerimi yazmıştım ancak artık okulda olmadığım için bu değişti. Şimdi instagram hesabım Gezici Kütüphane'nin o ayki istatistik takibini ve o ay okuyacağım kitapları yazıyorum. Bir ara da bu sayfayı alışkanlıklarımı takip etmek için tablo yaparak kullanıyordum ancak sonradan bana pek uygun olmadığını farkettim.

Yukarıda gördüğünüz eski kullandığım şekilde günlük planlama sayfalarım ve şu anki günlük planlama sayfalarım. Okuldayken bir günde ne kadarlık alana ihtiyacım olacağını bilmediğimden her günü bir önceki günden hazırlayarak kullanırdım. Şu an yapacağım işler aşağı yukarı belli olduğundan bütün haftayı 2 sayfaya sığdırarak haftanın başından hazırlıyorum. Anlayacağınız üzere bullet journalım da bana ve benim ihtiyaçlarıma göre sürekli şekil değiştiriyor ve bu sebeple benim için bütün ajandalardan daha verimli oluyor. Bir gün önceden veya hafta başında yapılması gerekenleri yazıyorum ve yaptıkça yanlarına "key" sayfasındaki sembollere göre yapıldıysa tik atıyorum, yarım yapıldıysa bir çizgi atıyorum veya yapmadıysam çarpı koyuyorum. Bir ay bittiğinde tekrar gelecek ay için aylık takvimden başlayarak aynılarını yapıyorum.

Planlama kısmı bundan ibaret ama BJ bundan ibaret değil. Benim index sayfamdan da görebileceğiniz gibi takip etmek istediğim her şeyi ben bu deftere yazıyorum. 30 Günlük spor programım, vizyona girmesini beklediğim ve izlediğim filmler listesi, sevdiğim alıntılar için bir sayfa, istediğim ve ihtiyacım olan şeyler listesi, çıktığım tatiller öncesinde hazırladığım gideceğim yerlerdeki gezilecek yerler için notlarım, okuldayken çalışmam gereken bütün konuların ders ders ayrılmış listeleri (bunları sonradan günlere bölüştürüyordum ve bu benim zor derslerle en rahat başa çıkma yöntemimdi.), bazen o ay içerisinde unutmak istemediğim anılarımı çizdiğim sayfalar, kısaca not etmek istediğim ne varsa hepsi bu defter içinde. Bütün hayatım şu defter içinde planlı-programlı ve yapacağım veya yapmış olduğum hiçbir şeyi unutmuyorum. Şimdi aşağıda planlama dışında kullandığım sayfalar için sizinle örnekler paylaşacağım. Arada 2016 tarihli şeyler görürseniz şaşırmayın çünkü söylediğimde "Bullet neey?" denen dönemlerden beri kullanıyorum bu sistemi ve mezun olduktan sonra bir süre ihtiyaç duymasam da şimdi  yine aynı verimle devam ediyorum. İhtiyaç duymayıp kullanmadığınızda da ajandadaki gibi sayfa israf etmeyip kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. Her açıdan mükemmel değil mi?


Sanırım bullet journal sisteminin basit ilkelerini kavramanız için yeterli olmuştur bu kadarı. Ayrıca ben her ay için bir tema belirleyip defterimi o temaya uygun süslemeyi seviyorum. Örneğin yukarıdaki kasım ayıyla ilgili fotoğraflar bu aya ait ve bu ayın temasını Dumbledore'un sözünden esinlenerek "ışık" olarak belirledim. Bu yüzden her ay belki de o ayın temasını sizinle paylaşırım ve kendi BJ'ma neler ekledim neler çıkardım onu gösteririm ve her ay bir "Benimle Planlayın" yazımız olur. 

Başlarken hemen gidip Moleskine veya Leuchttturm 1917 almak zorunda olmadığınızı da tekrar hatırlatmak istiyorum. Her defter işinizi görür. Ayrıca daha başlarken devam edip etmeyeceğiniz belli değilken bir deftere o kadar yatırım yapmanıza gerek yok. Ben de en başta normal bir defterle başlayıp sonradan Moleskine'e geçip, o da bitince Leuchtturm'da sabit kaldım. Umarım açıklayıcı bir şekilde anlatabilmişimdir ve sizin de hayatınıza benimki kadar verim katar ve düzene sokar. Siz de kullanmaya karar verirseniz instagramda paylaşıp beni etiketlemeyi unutmayın, siz nasıl kişiselleştireceksiniz merak ediyorum.


You May Also Like

0 yorum