Kutup Yıldızı - Brian Selznick | Kitap Yorumu

by - Kasım 10, 2017

“Aslında hepimiz bir çukurun ortasındayız. Fark yaratan tek şey bazıları çukura bakarken diğerlerinin yıldızlara bakıyor olması.”

Neden bu kitabın yorumuna başlarken bir Oscar Wilde alıntısı koyduğumu merak ediyorsunuz değil mi? Çoğunuzun bu kitabın alıntısı olarak koyduğu bu söz Brian Selznick’e ait değil ve kitabın son kısmında bu yazıyor zaten ama kitapta birden fazla kez geçtiği üzere Ben ve Rose’un hikayelerini güzel yansıtan bir söz olduğunu düşündüm ve bu sözle başlamak istedim. Çünkü ikisi de bataklıkta çamura gömülüydü ama ikisi de yıldızlara bakıyorlardı. Hugo Cabret’te okuduysanız biliyorsunuz ki hikayenin yarısı çizimlerle, diğer yarısı ise yazıyla anlatılıyordu. Brian Selznick’in bu kitabında ise iki farklı perspektiften iki farklı hikaye okuyoruz ve Rose’un hikayesi çizimlerle anlatılırken, Ben’in hikayesi kelimelerle anlatılıyor. Sonrasında ise bu hikayeler belki de olabilecek en hoş şekilde birleşiyor. Rose 1920’li yıllarda, Ben ise 1970’li yıllarda yaşıyorlar. Hikaye ikisinin de kendileri için önemli ve biraz da gizemli birilerine olan özlemleri üzerine kurulmuş. İki çocuk, farklı zamanlarda, hayalleri ve merakları peşinde kendi maceralarına çıkıyorlar. Aile, arkadaşlık, hayatın mucizeleri ve ait olma duygusuyla ilgili bu harika hikâyede bu çocukların cesaretine de hayran kaldığımı belirtmem gerekir. Sanırım ilk defa karakterin engelli olduğu bir kitap okudum ve o empati duygusunu kitabın bu kadar iyi yaşatmasına, bu kadar hissedebilmeme şaşırdım. Bu aralar bu tarz siyahî, engelli karakterli veya LGBT temalı kitaplar gibi farklı karakterlere ve hikayelere sahip kitapları okumayı seviyorum çünkü bakış açımı ve ufkumu genişletiyorlar. 

Hugo Cabret’in öyküsü beni daha derinden etkilemişti diyebilirim ama Kutup Yıldızı’nı da beğendim. Kitabın başka hiçbir yerde görmediğimiz anlatım tarzı için bile okunur zaten. Hani bazı yazarlar vardır, yeni kitabı çıkınca konusuna bile bakmadan alırsınız çünkü bilirsiniz ki o yazardan her zaman harika işler çıkıyor; işte Brian Selznick de okuduğum iki kitabından sonra benim için o yazarların arasında yerini aldı. Ne yazarsa insanın duygularına dokunan, doyurucu ve farklı olacağını biliyorum. 600’ün üzerinde bir sayfa sayfasına sahip olup da bir oturuşta bitirilebilen nadir kitaplardan, sizin de beğeneceğinize eminim.

You May Also Like

0 yorum