Bir Noel Şarkısı - Charles Dickens | Kitap Yorumu

by - Ocak 17, 2018


"Dünyadaki durumların en doğru, en hakça, en eşitlikle ayarlananlarından biri budur: Hastalıkla üzüntü nasıl bulaşıcıysa neşe, iyimserlik ve kahkaha da öyle insandan insana geçer, yayılır."

Bir Noel Şarkısı’nı ilk lisedeyken ingilizce okumuştum. Okuyanlar bilir, Scrooge’un meşhur “Humbug!” diye Türkçede “Saçmalık, palavra” anlamına gelen bir tepkisi vardır. Bu söz arkadaşlarımla aramızda espri haline gelmişti o dönem ve sürekli “Humbug!” diye bağırıyorduk. Kitabın Türkçe çevirisini okumak için yılbaşını bekliyordum ve yılbaşı zamanı okumaya başladım. Biliyorum ayın 4’ü oldu ve ben yorumunu yazmaya yeni fırsat buluyorum ancak benim için yılbaşı 3 ay falan sürüyor. (Evet yılbaşı ağacını hala kaldırmadım.)
Ebenezer Scrooge huysuz mu huysuz, cimri mi cimri bir ihtiyar. Cimriliğinden kışın ortasında 1-2 küçük kömür parçasından fazlasının yakılmasına izin vermediğinden bürosu da kalbi gibi hep buz gibidir. Katibi 15 dk geç kalsa maaşından keser, yılda bir gün noel zamanı bile zar zor izin verir çünkü Scrooge noellerden nefret eder. 5 kuruşu olmayan insanların senenin bir günü bu derece mutlu ve coşkulu olmasına asla anlam veremez ve üstüne bağış için gelenleri bir sopayla kovalamadığı kalır. Bir gün eski iş ortağının hayaletinin onu ziyarete gelerek 3 hayaletin daha ona musallat olacağını söyler; geçmişin, bugünün ve geleceğin hayaletleri. Eski iş arkadaşının kasalardan, paradan, kontratlardan ve başka binbir türlü şeyden oluşma zincirini görünce ödü kopsa da eh bir hayalete diklenmek çok da akıl karı bir şey değil sonuçta.


"Kendi kalbi gülümsüyordu nasılsa,bu ona yetiyordu."

Bu kitabın verdiği mesajlar ve dersler dışında en sevdiğim özelliği kesinlikle yazım tarzı. Charles Dickens ustalığını bir kez daha öyle bir konuşturmuş ki o noel coşkusunu, havadaki kasveti ve o kasvetin içinde parlayan neşeyi, burnunuzun ucuna düşen kar tanesini, gözlerinizin önünde parıl parıl parlayan noel ışıklarını ve akşam yemeği için özenle hazırlanan masalardan gelen yemek kokularını resmen hissediyorsunuz.
Hepi topu 146 sayfalık bir kitap zaten. Verdiği mesajları almak da çok zor değil bu yüzden daha fazla anlatıp kendi alacağınız tadı kaçırmayacağım. Bence tam bir kış okuması, hatta belki her sene okumak gibi bir gelenek edinirim.

You May Also Like

0 yorum