Hayalperest - Pam Munoz Ryan, Peter Sis | Kitap Yorumu

by - Ocak 26, 2018

"Dıştaki yaralar aldatıcıdır. Belki acısı başka bir şeyden kaynaklanıyordu. Bir kuğunun başka kuğulara ihtiyacı var, tıpkı insanların başka insanlara ihtiyacı olduğu gibi."

Aynı hataya pek çok kez düştüm; büyük puntolu yazılarını,güzel illüstrasyonlarını görünce naif ve hafif bir çocuk kitabı bekliyorum hep nedense. Çocukken okuyunca güzel bir deneyim yaşatan ama yetişkin aklının çok daha derin anlamlar çıkartabildiği kitaplar bunlar, Küçük Prens gibi, Küçük Kara Balık gibi, Şeker Portakalı gibi ve Hayalperest gibi. Kafanızı çevirdiğinizde her yerde görebilirsiniz kendi içlerinde kalan, yapamadıkları şeyleri çocuklarına baskılayan aileleri. Daha neyin ne olduğuyla alakalı hiçbir fikirleri olmayan çağlarında "Benim kızım doktor olacak, benim oğlum avukat olacak." diye kaderlerini mühürleyip, daha ufacık cüsselerinin kaldıramayacağı bir yük yüklerler çocuklarının omuzlarına.

Neftali Reyes ile birlikte büyüyoruz bu kitapta. Daha 8 yaşında baskıcı babasına rağmen hayallerine sığınan bir çocukken başlayan kitap, üniversite dönemine kadar sürüyor. Neftali çevresiyle fazlaca ilgilenen ve doğada, sokakta bulduklarını hazine olarak saklayıp biriktiren ve sürekli gündüz düşlerine dalan bir çocuk. Babasına göre bu kadar hayalci olmamalı, sürekli içeride kitap okuyup durmamalı, dışarı çıkıp diğer erkek çocuklarla birlikte oyun oynamalı ve güçlenmeli çünkü erkek dediğin Neftali gibi zayıf, çelimsiz olmaz. Şiir yazmak gibi aptalca ve gereksiz uğraşları bırakmalı ve bir dişçi veya doktor olabilmek için derslerine odaklanmalı. Aynı baskılara maruz kalan, muhteşem bir sesi olmasına rağmen kendini bulduğu tek şeyi, şarkı söylemeyi bırakan ve babasına itaat etmek zorunda kalan abisinin ardından Neftali de büyüdükçe aynı konuda kendi savaşını verir. 

"Ben şiirim,
hayalperesti saran.
Her daim varım;
ruhu yakalar,
İsteksiz kalemi
esir alır
ve yazarın biricik yolunda
nefesi olurum."

Daha fazla kitaptan bahsetmeyeceğim çünkü sonunda yaşadığım şaşkınlığı sizin de yaşamanızı istiyorum. Sonunda öğrendiğim bir şey bu kitabı benim için bir kat daha etkileyici kıldı. Sadece şunu söyleyeyim, kitabın yeşil mürekkeple yazılmış olmasının bir sebebi var. 

Son olarak da daha küçücükken bile kendi kararlarımı alabilen bir insan olmam için kıyafetlerimi bana seçtiren, büyüdüğümde ise kendime çizeceğim yolda beni özgür bırakan ama yine de hangi mesleği seçersem seçeyim başarabileceğime inandıran, attığım her adımda en büyük desteğim anneciğime teşekkür etmek istiyorum. Bunu okuyacağını biliyorum, seni çok seviyorum.

You May Also Like

0 yorum