Kadın Savaşçılar - Irene Civico, Seio Parra | Kitap Yorumu

by - Ocak 17, 2018"Bir çocuk, bir öğretmen ve bir kalem dünyayı değiştirebilir."


Bu tarz kitapları ilham kaynağı olarak görüyorum. Tıpkı Hep Kitap’tan çıkan Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler (üzerine tıklayarak yorumuna ulaşabilirsiniz.) gibi illüstrasyonlarla zenginleştirilmiş ve herkese hitap edebilecek şekilde hazırlanmış Kadın Savaşçılar, her biri farklı bir savaş vermiş 26 kadının kısaca hayatlarına değiniyor. Savaşmak sadece savaş alanlarında kılıç ve silahla yapılmıyor biliyorsunuz, dünyanın kendisi ve her insanın içi başlı başına bir savaş alanı zaten. Ama bu kitapta bahsi geçen kadınların şöyle bir farkı var; pes etmek lügatlarında yok.

Bu kadınların çoğunu zaten tanıyordum ama aralarında hala bilmediklerim çıkmasına şaşırdım. Her bir hikâyede ayrı bir gururlandım hemcinslerimle ve üstüne bazılarında duygulandım. Zaten hikâyelerini biliyor olsam da Irena Sendler ile Nancy Wake biliyorsunuz ki Kristin Hannah’nın Bülbül romanındaki karakterlerin esinlenildiği kadınlar ve onları da bu kitapta görmek beni çok mutlu etti, olağanüstü hayatlarıyla her seferinde büyülüyorlar çünkü beni."Hata yapma ihtimali olsa bile, o hatayı yapma özgürlüğüne sahip olunmalıydı."

Kitabın mesajı benim de size tekrar tekrar söylediğim şeylerle aynı aslında ve bu yorumu bunları hatırlatmak için bir fırsat olarak görüyorum. Çevrenizdeki negatif seslere kulak asmamayı öğrenmeniz gerek çünkü gerçekten isterseniz ve çabalarsanız her şey mümkün. Siz sevgili hemcinslerim, her şeyi yapabilme ve başarma kabiliyetine sahipsiniz. Çevrenizdeki olumsuz insanların ve koşulların size köstek olmasına izin vermek veya vermemek de sizin elinizde. Tekrar söylüyorum; her şey mümkün, yeter ki kendinizden şüphe etmeyin. 

Eğer ki size ilham verecek, umut aşılayacak ve örnek alınacak kadınların öykülerinden destek almak isterseniz de işte bu kitap tam size göre. Özellikle genç yaşta olanlarımızın hayatlarına ve karakterlerine,  kendilerine örnek aldıkları ve idolleri olarak gördükleri kişilerin büyük ölçüde etki ettiğini düşünüyorum. Lütfen içinizdeki “Kadın Savaşçı”yı ortaya çıkartacak kişileri örnek alın ve tıpkı bu kitaptaki 26 savaşçımız gibi hiçbir zaman, hiçbir koşulda, asla pes etmeyin.

You May Also Like

0 yorum